BURSZTYN. DAR PRASTARYCH DRZEW 2023
Najcenniejszym zbiorem w Muzeum jest zbiór bursztynu. Mało kto kojarzy region północnego Mazowsza z wydobyciem i obróbką tego surowca. Wystawa stała „Bursztyn w Dorzeczu Narwi” spotyka się zawsze z największym zaskoczeniem, zarówno wśród odbiorców przyjezdnych jak i lokalnych.
2023 rok jest dla Muzeum rokiem jubileuszowym, w którym celebrujemy 75-lecie powstania. Uświetnimy je już w październiku obszerną wystawą czasową właśnie o bursztynie, by przypomnieć i utrwalić fundamenty lokalnego dziedzictwa.
Muzeum zostało utworzone w 1948 roku przez zasłużonego etnografa Adama Chętnika i od samego początku istnienia posiadało dział bursztyniarski, zawierający 700 eksponatów. W 1950 roku powstała wystawa działu, która była pierwszą wystawą bursztynu w Polsce. Cytując wypowiedź Adama Chętnika:
„Wystawa działu bursztyniarskiego w dwu salach Muzeum Północno-Mazowieckiego zwróciła większą uwagę na tę placówkę. Odwiedzano tłumnie ciekawe eksponaty miejscowego „złota północy”, o którym mało kto wiedział, sensację wzbudzały piękne wyroby kurpiowskie z bursztynu tutejszego i oryginalne obrabiarki wykonane przez okolicznych majstrów, według starych wzorów, jakie się dało przechować. Wystawa więc spełniła tu swoje zadanie.”
Jubileuszowy rok jest zatem idealnym pretekstem do zwrotu w stronę „kurpiowskiego złota” i przypomnienia, utrwalenia fundamentów lokalnej tożsamości, nie tylko przez wystawę, ale również przez towarzyszące jej wykłady, prelekcje i zajęcia edukacyjne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
39.500 zł
49.600 zł